Po 7 rokoch končí Iniciatíva pre dobiehajúce regióny

Dátum: 16.04.2025

Po siedmich rokoch a investovaní 240 miliónov eur do viac ako dvesto projektov v regiónoch, sa uzatvára Iniciatíva pre dobiehajúce regióny (CuRI – Catching-up Regions Initiative). Táto spoločná iniciatíva Európskej komisie, Svetovej banky, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a troch samosprávnych krajov priniesla hmatateľné výsledky tam, kde boli najviac potrebné – v oblasti inklúzie marginalizovaných rómskych komunít, reformy stredného odborného školstva, rozvoja turizmu, integrovanej verejnej dopravy, podpory regionálneho inovačného systému a mnohých ďalších.

CuRI bola na Slovensku spustená v roku 2018 s cieľom podporiť dobiehajúce regióny, ktoré čelia socioekonomickým výzvam a zaostávajú za inými dynamicky sa rozvíjajúcimi oblasťami Slovenska. Do programu iniciatívy boli postupne zapojené tri kraje, a to v roku 2018 Prešovský samosprávny kraj (PSK), o rok neskôr Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), a napokon v 2020 Košický samosprávny kraj (KSK).

„Tri regióny zapojené do iniciatívy CuRI na Slovensku preukázali prostredníctvom viac ako 200 projektov spolufinancovaných z EÚ fondov, že je možné realizovať zmysluplné projekty, ktoré sú dokončené načas a majú priamy a pozitívny vplyv na životy 2,2 milióna obyvateľov týchto regiónov. Predpokladom takéhoto efektívneho a účinného využívania fondov EÚ – ako ukazuje CuRI – sú pevné štruktúry spolupráce a riadenia a úzka spolupráca s národnou úrovňou. Prostredníctvom CuRI získali slovenské regióny spolu s centrálnou úrovňou skúsenosť, ako dosiahnuť znižovanie regionálnych rozdielov v rámci Slovenska: budovanie dôvery, otvorený dialóg a partnerstvo pre spoločné dobro, rozširovanie a udržiavanie miestnych znalostí a odbornosti, ako aj odstraňovanie prekážok pre efektívne a zmysluplné investície z fondov EÚ. Verím, že toto významné dedičstvo iniciatívy CuRI bude pokračovať a rásť ďalej,“ zdôraznila za Európsku komisiu riaditeľka Emma Toledano Laredo z Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku.

Počas siedmich rokov pôsobenia iniciatívy sa podarilo zrealizovať desiatky projektov zameraných na podporu inovácií, digitalizácie, modernizáciu školských zariadení a posilnenie stredného odborného vzdelávania, ale tiež rozvoj podnikateľského prostredia s dôrazom na malé a stredné podniky. Iniciatíva sa zamerala aj na rozvoj environmentálne udržateľného turizmu a cyklodopravy na severovýchode Slovenska a na južnom Gemeri. Pilotné riešenia sa testovali taktiež v oblasti integrovanej verejnej dopravy, energetickej úspornosti verejných budov, telemedicíny, či integrovanej zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

„Chcel by som poďakovať Európskej komisii za dlhoročnú podporu, dôveru a odborné vedenie, Svetovej banke za technickú a expertnú asistenciu a predovšetkým predstaviteľom Prešovského, Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja za ich odhodlanie a odvahu uchopiť rozvoj nových tém a inovatívnych prístupov pre riešenie náročných regionálnych výziev. Rovnako ďakujem zástupcom ministerstiev a ďalších inštitúcií, ktoré prispeli k úspechu tejto iniciatívy. Som presvedčený, že kľúčovým faktorom úspechu bola intenzívna spolupráca a efektívna komunikácia. Vzájomná dôvera, fungujúci systém riadenia a vzťah založený na partnerstve medzi európskou, národnou a regionálnou úrovňou umožnil rýchlejšiu identifikáciu aktuálnych potrieb v území a prepojili cenné poznatky o efektívnych prístupoch k riešeniu komplexných problémov,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ.

Podpora regiónov priniesla konkrétne výsledky

PSK vstúpil do iniciatívy ako prvý na Slovensku a dnes vďaka adresnej pomoci zaznamenáva pozitívne dopady vo viacerých oblastiach. Kraj sa významne angažoval pri vytvorení geografického informačného systému, integrácii MRK a rozvoji cestovného ruchu v Poloninách. Najvýraznejšie úspechy dosiahol v agende modernizácie a reformy stredného školstva. „Vďaka iniciatíve Prešovský kraj len v oblasti školstva realizoval a stále realizuje synergické projekty za vyše 100 miliónov eur, ktoré zásadným spôsobom posúvajú kvalitu odborného vzdelávania v regióne. Vybudovali sme moderné vzdelávacie centrá pre odbornú prípravu, rozbehli sme investície do inovácií a smart špecializácií, čo vedie k vyššej konkurencieschopnosti a výkonnosti našich škôl. Komplexne rozvíjame aj turisticky cenné územie Polonín, kde postupne budujeme unikátny cyklookruh Poloniny trail, ale tiež pomáhame s realizáciou základnej infraštruktúry vodovodov a kanalizácií či zlepšením podnikateľského zázemia. Sú to ambiciózne projekty, výsledky ktorých viditeľne štartujú rast a rozvoj našich regiónov,“ zhodnotil predseda PSK Milan Majerský.

V BBSK prebiehala iniciatíva šesť rokov, počas ktorých sa podarilo realizovať viacero úspešných projektov v oblasti stredného odborného školstva, zdravotných a sociálnych služieb, verejnej dopravy, zlepšenia integrácie MRK, rozvoja inovačného prostredia či sociálnej ekonomiky. Celková výška investícií projektov realizovaných prostredníctvom CuRI dosiahla v kraji sumu takmer 79 miliónov eur. „Za jeden z najvýznamnejších úspechov považujem zriadenie Agentúry integrovanej starostlivosti. Išlo o prelomový projekt, ktorý v 15 obciach mikroregiónu pri Slanej poskytoval opatrovateľskú službu seniorom priamo u nich doma. Nesmiem opomenúť ani školstvo, kde sme dosiahli najvýraznejšie výsledky. Dali sme si jasný cieľ prepojiť školy a zamestnávateľov, ako aj zvyšovať kvalitu vzdelávania. Vytvorili sme aj 13 regionálnych centier kariéry, ktoré sú v rámci žúp unikátom. Aj vďaka CuRI sa nám podarilo modernizovať služby verejnej dopravy a pomáhali sme aj pri projektoch, ktoré majú zlepšiť kvalitu života ľudí z marginalizovaných skupín,” povedal Ondrej Lunter, predseda BBSK.

„Košický samosprávny kraj sa stal súčasťou tejto iniciatívy ako posledný, no aj napriek tomu máme za sebou množstvo úspešných projektov v oblasti marginalizovaných rómskych komunít, inovácií, stredného školstva, cykloturistiky či informačných technológií. Snažili sme sa urobiť maximum, aby sme vyžili iniciatívu na rozvoj našej župy. Regionálne rozdiely sú pre Slovensko veľkou výzvou. Vďaka tomuto projektu sa ich však podarilo znížiť,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Plánované investície do stredného odborného školstva v kraji dosiahnu predpokladanú výšku viac ako 30 miliónov eur. Pri investíciách do oblasti inklúzie MRK to boli najmä zdroje získané na rozvoj obcí Vtáčkovce, Vítkovce a Jasov. Išlo o financie, ktoré sa využili na výstavbu materskej školy, ale aj odstránenie nelegálnych skládok. V rámci rozvoja cykloturistiky kraj pripravuje investície do Gemer trailu a nemenej dôležitá bude aj investícia do Inovačného centra v Košiciach vo výške vyše 9 miliónov eur.

Bilancovanie na záverečnej konferencii

Iniciatíva bola zavŕšená 15. apríla 2025 konferenciou „Sedem rokov iniciatívy na Slovensku“, ktorá vytvorila priestor na zhodnotenie dopadov iniciatívy a otvorila diskusiu o ďalšom smerovaní regionálneho rozvoja. „Tento projekt ukazuje, ako môže spojenie globálnej expertízy s lokálnymi riešeniami vytvárať pracovné miesta, posilňovať regionálne ekonomiky a rozširovať príležitosti – najmä pre komunity, ktorým hrozí, že zostanú pozadu. Zároveň je silným príkladom toho, ako sa prístupy a praktické skúsenosti zo Slovenska dajú uplatniť aj v iných krajinách, keďže poznatky získané v rámci CuRI už formujú podobné iniciatívy podporované Svetovou bankou naprieč Európou a Strednou Áziou,“ vyzdvihla Anna Akhalkatsi, riaditeľka divízie pre Európsku úniu zo Svetovej banky.

Aj keď sa slovenská kapitola CuRI formálne uzatvára, a pomyselnú štafetu preberajú pobaltské krajiny, viaceré mechanizmy a know-how budú pokračovať vďaka vybudovaným kapacitám v krajoch. Na národnej i regionálnej úrovni sa očakáva nadviazanie na osvedčené postupy s cieľom zabezpečiť dlhodobý dopad iniciatívy, ako sa to napríklad darí BBSK rozširovaním siete agentúr sociálnych služieb do ďalších okresov kraja.

zdroj: tlačová správa Košického samosprávneho kraja

crossmenu