Župné veľkokapacitné centrá už zaočkovali tisíce ľudí

Na rokovaní združenia SK 8 v Trnave si predsedovia krajov vymenili informácie
a skúsenosti z prvých očkovaní vo veľkokapacitných očkovacích
centrách, ktorých organizáciu a logistiku riadia. Ide o technické, materiálne a predovšetkým personálne zabezpečenie očkovacích tímov. Očkovanie momentálne prebieha počas víkendov a doposiaľ sa župám podarilo zaočkovať takmer 15 tisíc ľudí. „Cieľom je, aby existovali v horizonte 15 až 20 týždňov reálne kapacity, ak budeme disponovať väčším množstvom vakcín," povedal Viskupič.

 Na rokovaní sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková, ktorá informovala predsedov o pripravovanej novele zákona o cestovnom ruchu. "Cestovný ruch je dôležitý pre každý región, budeme hľadať cesty, ako mu pomôcť. Cieľom novely je podporu zefektívniť," povedala. 

Združenie SK 8 vyzvalo vládu k spolupráci a zodpovednosti. "Slovensko potrebuje, aby sa vláda v súčasnej situácii zomkla a zvládla boj s pandémiou. Mediálne a stranícke boje dnes nikomu nepomôžu" zhodli sa predsedníčka a predsedovia samosprávnych krajov. S iniciatívou vyšiel predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý dodal, že na výzve sa predsedovia dohodli naprieč politickým spektrom.

Župani sa na rokovaní zaoberali aj čerpaním eurofondov v novom programovom období, pri ktorého príprave ešte stále nie sú vyjasnené kompetencie jednotlivých aktérov, a tiež zmenou stavebnej legislatívy, potrebe legislatívnych opatrení, ktoré by mali zosúladiť vnútroštátnu legislatívu s legislatívou EÚ pri zadávaní in-house zákaziek spoločnostiam s verejno-súkromným vlastníctvom.