Samosprávy: Koaliční poslanci ohrozujú poskytovanie verejných služieb

Združenie samosprávnych krajov – SK 8 a Únia miest Slovenska zásadne nesúhlasí
s návrhom poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorým sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Ak tento návrh poslanci schvália, ohrozia poskytovanie verejných služieb samosprávami.

Predkladatelia zdôvodňujú svoj návrh úmyslom zvýšiť príjem občanov. Návrh je však krátkozraký. Hodí sa naň ľudová múdrosť cestu do pekla dláždia dobré úmysly. Ľuďom pridáva len odrobinky, a to v priemere 3,8 € mesačne, no župám však vytvorili veľkú dieru v rozpočtoch, a to 44,7 mil. €,” povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

„Máme pocit, že si poslanci a poslankyne Národnej rady si neurobili svoje domáce úlohy a neprišli sa opýtať, županov, primátorov a starostov, aké vážne dopady
to bude mať na život obyvateľov v regiónoch, mestách a obciach, z ktorých aj oni sami prichádzajú,“
povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Ako doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba,
“pre Bratislavský samosprávny kraj by výpadok príjmov na úrovni 5 mil. € znamenal citeľnú stratu, ktorá by sa dotkla najmä financovania služieb a pre mnohých ľudí by to znamenalo zhoršenie kvality ich života. Nevyhnutne sa to odrazí na kvalite služieb, ktoré poskytujeme v školstve, sociálnej oblasti, vo verejnej doprave, či v životnom prostredí. Suma 5 mil.€ pre náš kraj znamená napríklad financovanie ročnej prevádzky všetkých domovov sociálnych služieb alebo celej prímestskej autobusovej dopravy počas štyroch mesiacov či objem financovania našich 54 škôl na viac ako rok. A vystačila by nám aj na dva roky zimnej údržby v celom kraji. Som rozčarovaný z toho, že navrhovatelia chcú každému kraju zobrať takú výraznú sumu bez toho,
aby to vopred odkomunikovali a prediskutovali. Považujem to za bezbrehý predvolebný populizmus.”  
 

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter: "Tento návrh nepomáha ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Najviac si ním prilepšia ľudia s vysokými výplatami, ale poškodení budú dôchodcovia a ľudia odkázaní na sociálne služby, ktoré poskytujú samosprávy."  

Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja: “My sme tí poslední, ktorí by nechceli, aby mali ľudia vo svojich peňaženkách viac peňazí, ale tak ako bol tento návrh zákona neprofesionálne, neodborne a populisticky pripravený s tým súhlasiť nemôžeme."