Župani vyzvali vládu SR na systémové riešenia pre naše regióny

Dátum: 05.12.2024

Združenie Samosprávne kraje Slovenska zasadalo vo štvrtok 5. decembra 2024 v priestoroch Litterra v Revúcej. Županka a župani sa zhodli na viacerých témach, ktorými sú kritický stav mostov na cestách II. a III. triedy, nepriaznivá finančná situácia samospráv na základe konsolidačných opatrení vlády SR, Kohézna politika po roku 2027 a v neposlednom rade podpora projektov marginalizovaných rómskych komunít. Súčasťou rokovania bol aj okrúhly stôl s europoslancami práve na tému čerpania eurofondov po roku 2027.

Zástupcovia SK8 poukazujú na dlhodobo prehliadaný problém zastaralej a nevyhovujúcej infraštruktúry, pričom mosty na cestách II. a III. triedy predstavujú jednu z najkritickejších oblastí. Ich havarijný stav je priamym ohrozením bezpečnosti obyvateľov a plynulosti dopravy. Napriek naliehavosti situácie krajom chýbajú prostriedky na nevyhnutné rekonštrukcie a zmazanie investičného dlhu, ktorý zdedili. “Samosprávne kraje sú zodpovedné za tisíce kilometrov ciest a stovky mostov, no súčasný systém financovania nám neumožňuje realizovať potrebné opravy. Bez zásadných zmien bude pokračovať zhoršovanie stavu infraštruktúry, čo ohrozí bezpečnosť a rozvoj našich regiónov. Potrebujeme systémové riešenie a predvídateľné financovanie,” povedal predseda Banskobystrického samosprávneho  kraja Ondrej Lunter.

SK8 upozorňuje, že legislatívne zmeny, konsolidačné opatrenia v podobe zníženia podielových daní, zvyšovanie DPH či transakčná daň, výrazne oslabia finančnú stabilitu krajov. Tieto opatrenia znížia ich príjmy v čase, keď je potrebné investovať do kriticky dôležitých projektov. Preto žiadajú vládu SR o zavedenie koncepčného systému financovania samosprávnych krajov, ktorý by bol garanciou stability. 

“Naviazanie financovania na dve percentá HDP je nevyhnutným krokom pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti a predvídateľnosti. Bez tejto zmeny nebudeme schopní zvládnuť rastúci modernizačný dlh, najmä v oblasti dopravnej infraštruktúry, vzdelávania, sociálnych služieb. Táto úroveň financovania by umožnila systematicky riešiť infraštruktúrne projekty, modernizáciu regiónov a podporu sociálnej oblasti,” povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Dôležitým bodom stretnutia bol okrúhly stôl so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu na tému budúcnosť Kohéznej politiky po roku 2027. Členovia SK8 a prítomní europoslanci sa jednomyseľne zhodli, že Kohézna politika musí zostať zachovaná ako samostatný a efektívny nástroj na podporu regiónov. Na rozdiel od centralizovaného Plánu obnovy a odolnosti, kohézna politika musí byť nástrojom, ktorý umožní flexibilne a presne riešiť potreby jednotlivých regiónov, a to prostredníctvom zohľadňovania regionálnych dát, ktoré identifikujú slabé stránky územia.

Jednou z kľúčových výziev, ktorým samosprávne kraje čelia, je podpora marginalizovaných rómskych komunít (MRK). “Tieto komunity často zápasia s vysokou mierou sociálneho vylúčenia, nízkou zamestnanosťou a obmedzeným prístupom k vzdelaniu či základným službám. Nedostatok finančných prostriedkov brzdí realizáciu potrebných programov a projektov zameraných na zlepšenie životných podmienok, podporu vzdelávania a sociálnej inklúzie. Preto požadujeme nula percentné spolufinancovanie pri projektoch v oblasti MRK v rámci Programu Slovensko,” povedal župan Prešovského kraja Milan Majerský.

V neposlednom rade bol predsedníčkou a predsedami schválený plán aktivít združenia SK8 na rok 2025, ktorý zahŕňa organizáciu viacerých významných podujatí. Medzi nimi je konferencia zameraná na inovácie v regiónoch, podujatie venované zvyšovaniu povedomia o význame eurofondov, ale aj vzdelávací program Škola regionálnych inovácií. Jednou z kľúčových aktivít bude celoslovenské ocenenie samosprávnych krajov CENA REGIÓNOV. Podujatie je oslavou úspechov, efektívnych riešení a výnimočných iniciatív, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality života v regiónoch.

crossmenu