Združenie SK8 chce dostať projekt FAST HEROES na stredné školy

Dátum: 29.10.2024

Byť s projektom FAST HEROES v každom meste, obci a kraji, aj to je cieľ združenia SK8, ktoré na Slovensku združuje Vyššie územné celky. Do piateho ročníka medzinárodnej vzdelávacej iniciatívy o cievnej mozgovej príhode sa okrem lekárov – neurológov či záchranárov  zapájajú aj VÚC. Aktuálne prešlo bezplatným vzdelávacím cyklom viac ako 50-tisíc žiakov a študentov. Ambíciou organizátorov je v roku 2025 pokoriť 70-tisícovú hranicu a zaradiť sa medzi popredné krajiny sveta, ktoré vzdelávajú deti a študentov o tomto závažnom neurologickom ochorení. Globálnym zámerom iniciatívy je vytvoriť 101 regiónov sveta, kde bude kompatibilne fungovať systém vzdelávania so záchranným zdravotným systémom a neurologickými iktovými centrami, ktorých máme na Slovensku 43. Slovensko má šancu byť súčasťou tohto ekosystému.

Vzdelávanie detí a študentov o príznakoch cievnej mozgovej príhode je dôležité z hľadiska rýchlej identifikácie ochorenia a urýchleného privolania rýchlej zdravotnej pomoci. Iniciatíva 101 regiónov, ktorá vychádza z globálnej stratégie Svetovej organizácie pre cievne mozgové príhody chce prepojiť toto vzdelávanie so systémom záchraniek a jednotlivými neurologickými pracoviskami, ktoré manažujú pacientov s mŕtvicou. Na Slovensku tak môže vzniknúť jeden fungujúci ekosystém, ktorý pomôže zachrániť viac ľudských životov – pacientov, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu.

Z medzinárodného prieskumu, do ktorého bolo zapojené aj Slovensko vyplýva, že až 80% ľudí nepozná príznaky cievnej mozgovej príhody a iba 24% pacientov, ktorých postihne  si uvedomuje, že má cievnu mozgovú príhodu, kde ide o život. Len 3% pacientov, ktorí dostali ochorenie, si zavolali sanitku. Tieto štatistiky nám ukazujú, aké je dôležité vzdelávať verejnosť o tejto téme o to viac, že čas na liečbu tohto ochorenia je len 4 a pol hodiny od prvých príznakov.

„Dnes vieme cievnu mozgovú príhodu úspešne liečiť. Máme pacientov, ktorí prekonali „porážku“ a žijú bez väčšieho hendikepu normálny život. Avšak ide o pacientov, ktorí sa dostali do nemocnice včas a mohla im byť poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť a účinná liečba. Čas je v tomto prípade rozhodujúci,“ upozorňuje prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLPv Košiciach.

Do piateho ročníka projektu aktívne vstupuje aj združenie SK8, ktoré zastupuje Vyššie územné celky. Prostredníctvom tohto zoskupenia má projekt FAST HEROES ambíciu dostať sa do každého regiónu Slovenska. „Vnímame zmysluplnosť tohto projektu a nakoľko manažujeme stredné školy máme za to, aby sa veľká väčšina z nich do projektu zapojila. Zároveň aktívnou komunikáciou s odbormi školstva na regionálnej úrovni budeme vyvíjať aktivity aj na zapojenie základných škôl do tohto projektu,“ povedala Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja a členka združenia SK8.

„S podporou slovenských učiteľov a neurológov sa vďaka vzdelávaniu o cievnej mozgovej príhode na školách zvyšuje povedomie o ochorení priamo v rodinách a pribúdajú ocenené deti,  ktoré vďaka vedomostiam zachránili svojich príbuzných. Práve pozitívna spätná väzba  od rodičov a starých rodičov zapojených detí nám dáva motiváciu šíriť projekt  FAST HEROES do každej školy na Slovensku,“ povedala Ľubica Fidesová, ambasádorka FAST HEROES na Slovensku.

Na Slovensku preberá aj tento rok nad projektom záštitu Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR. Projekt získal uznanie Európskej komisie za najlepšiu praktickú pomôcku pre školy vo vzdelávaní v oblasti zdravotníctva.

Kampaň FAST Heroes je určená pre cieľové skupiny detí vo veku od 5 do 9 rokov. Pre staršie deti od 10 rokov  na druhom stupni základných škôl je vytvorený vzdelávací ambasádorský program podporený náučnými videami, v rámci ktorých sa spolu s učiteľmi naučia rozpoznávať príznaky ochorenia a zamerajú sa hlavne na rizikové faktory cievnej mozgovej príhody. Novinkou v projekte je modul určený špeciálne pre stredné zdravotné školy a gymnázia.

Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody kde F znamená tvár, A – končatina, S – reč, T – čas.

Do bezplatného päťtýždňového vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST sa môžu školy prihlásiť cez oficiálnu webovú stránku https://sk-sk.fastheroes.com, kde zaregistrujú svoju školu, jednotlivé triedy a nájdu aj doplňujúce informácie k samotnému projektu.

crossmenu